Hangszedők - mit jelent az MM és az MC?

Néhány éve a lemezjátszók ismét nagyon népszerűvé váltak. Sokan szeretnék érezni az analóg hangzás varázsát a hifi rendszerükben. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ahhoz, hogy teljes mértékben kiaknázzuk a szettben rejlő hangzásbeli lehetőségeket, legalább alapismeretekkel kell rendelkeznünk a lemezjátszó kalibrálásáról és az egyes komponensek kiválasztásáról. Ma a hangszedőkkel fogunk foglalkozni. Leírjuk a különböző típusaikat és a köztük lévő különbségeket. Elmagyarázzuk az MM és MC hangszedők előnyeit és hátrányait. Ezen ismeretek birtokában tudatosan kiválaszthatja az elvárásainak megfelelő modellt. Érdemes megjegyezni, hogy a hangszedő a rendszer egyik legfontosabb eleme, és a hifi rendszer hangminősége függ tőle.

MM hangszedő - Tulajdonságok

Az alapvető és leggyakrabban használt hangszedő az MM (mozgó mágneses). Az MM hangszedő működési elve egy mozgó mágnes és egy rögzített tekercs használatán alapul. A tűnek a lemez barázdái mentén történő mozgása által okozott rezgése megváltoztatja a mágnes elektromágneses mezejét. Ezután a mozgó mágnesről kisfeszültségű jelet továbbítanak a kazettában lévő rögzített tekercsre. A hangszedőről a jel egy phono előerősítőhöz kerül korrekció és erősítés céljából. Az MM hangszedőkhöz tartozó feszültségek 2,5 és 7,5 mV között mozognak.

Előnyök

Az MM hangszedők fő előnye az egyszerű kialakításuk és az MC ghangszedőkhöz képest jóval alacsonyabb áruk. Az MM konstrukciók emellett sokkal univerzálisabbak is. Ezeket a hangszedőket minden phono fokozatú előerősítő támogatja, beleértve az integrált erősítőkbe építetteket is. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb MM hangszedőnek cserélhető tűje van. Ez nagyon kényelmes megoldás törés vagy természetes kopás esetén.

Hátrányok

Az MM hangszedők jelentős méretű tekercsekkel rendelkeznek, ami megnövekedett induktivitást eredményez. Ez a hangzás elszíneződéséhez vezethet. Egyes hangszedők emellett kevésbé tiszták és kissé szűkebb frekvenciaválaszúak. Mindez azonban az adott modelltől függ. A jól ismert gyártók, akik évek óta foglalkoznak hangszedők gyártásával, olyan MM hangszedőket tartanak kínálatukban, amelyek paraméterei és hangzása még a legigényesebb lemezjátszó-felhasználókat is kielégíti.

MC hangszedők - Tulajdonságok

A második típusú hangszedők az MC (moving coil) kialakításúak. Ezek más felépítésűek, mint az MM kivitelek. Az ilyen típusú hangszedőknél a mágnes rögzített, és a konzolra rögzített tekercs továbbítja a tű által kibocsátott rezgéseket. Az ilyen típusú kazetták jellemzője a jel nagyon alacsony feszültsége, amely 0,1 mV és 1 mV között van.

Előnyök

Az MC hangszedők legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy az MM hangszedőkhöz képest sokkal kisebb az impedancia és az induktivitás. Ezek szélesebb frekvenciaválaszt tesznek lehetővé. Az MC hangszedőket kisebb tömeg is jellemzi, ami befolyásolja a lemez barázdájának pontosabb vezetését. Ez lehetővé teszi a hangzás nagyobb részletességét és finomságát.

Hátrányok

Az MC hangszedők nagyon alacsony feszültségű jelet állítanak elő. Ezért a jel nagyon könnyen torzulhat. Ezért, ha egy MC lemezjátszó teljes hangzásbeli potenciálját ki akarja aknázni, akkor a rendszer többi komponensét is figyelembe kell vennie. Használjon olyan kiváló minőségű phono előerősítőt, amely támogatja az MC hangszedőket. Az ilyen típusú, átlagon felüli paramétereket kínáló konstrukciók általában jóval drágábbak. Meg kell jegyezni, hogy az ilyen típusú kialakítás nem teszi lehetővé magának a tűnek a cseréjét.

A hangszedő beállítása 

5 lépésben bemutatjuk a hangszedő pontos beállítását 

1. Állítsa szintbe a lemezjátszót

2. Szerelje fel a hangszedőt, majd kösse be a kábeleket 

3. A hangkarnak vízszintesnek kell lennie 

4. Állítsa be a lemezjátszón az anti skating erőt 

5. Állítsa be a hangszedő dőlésszögét 

Kérdése van? Esetleg segítséget kérne? 
Mi tudunk segíteni! 

Akár a meglévő lemezjátszójába szeretné beszerelni az új hangszedőt, akár új lemezjátszóját szeretné frissíteni egy másik hangszedővel rögtön a vásárlás után, mi itt vagyunk, hogy segítsünk!